Scholarships
News
Board or directors
The Mozarteum Argentino
Previous Seasons

Young and talented musicians have been awarded scholarships by the Mozarteum Argentino.

Some of them are well-known international artists, including Eduardo Delgado, Antonio Spiller, Jorge Caryevski, Daniel Zisman, Nicolás and Ana Chumachenco, Enrique Ricci, Mario Benzecry, Anahí Carfi, Juan Carlos Zorzi, Daniel Rivera, Ivan Citera, Nelson Goerner, Oscar Strasnoy. Among many others who been recipients of the institution’s scholarships are Javier Logioia, Roberto Rutkauskas, Claudio Barile, Paula Piluso, Alexander Panizza, Alberto Trimelitti, Esteban Benzecry.


Teresa Grüneisen Scholarship
for instrumentalists and conductors
The “Teresa Grüneisen” Scholarship has been awarded to:

1997                Roberto Pablo Fabbroni, conducting
1998               Oscar Strasnoy, conducting
1999               Sami Ariel Merdinian, violin
2000               Mariano Vales, conducting
2001               Andrés Tolcachir, conducting
2002                Emiliano Greizerstein, conducting
2003                Alejo Pérez Pouillieux, conducting
2004                Maria Cecilia Muñoz, flute
2005                Eduardo Moguillansky, conducting
2006                Rodrigo Bauzá, violin
2007                Sofía Cativa, violin
2008                Juan Ignacio Emme, cello
2009                Lucía Luque, violin
2010                Mariano Chiacchiarini, conductor
2011                Xavier Inchausti, violin
2012                Elio Coria, piano
2013                Jeremías Petruf, violin
2014                Ezequiel Martín Silbestein, conductor


Jeannette Arata de Erize Scholarship
2003                Iván Rutkauskas, piano.
2004                Xavier Inchausti, violin.
2005                José A. Araujo, violoncelo.
2006                Iván Rutkauskas, piano.
2007                “Libertador San Martín” Youth Symphonic Orchestra.  Conductor: Mtro. Mario Benzecry.
2008                Eloy Fernández Rojas, clarinet
2009                Iván Rutkasukas, piano.
2010                Fundación Sistema de Orquestas Infantiles y Juveniles de Argentina
2011                Tomás Nessi, piano.
2012                Eliana Waldemayer, cello.
2013                Pablo Alberto Griggio, violin
2014                Amalia Perez, flute


Gisela Timmermann Scholarship
Lucas Fagín, conduction.


Fundación Pedro F. Mosoteguy Scholarship
Carolina Mazalesky, violin for continuing studies abroad
Amparo García Rabell, violin for continuing studies
Wonderland Ensemble, Experimentation in Music & Performing Arts´ Group (support)

Other scholarships
With the help of Finca “La Anita” and Mrs. Maria Cristina Khallouf, scholarships have been awarded to:  

Ivan Rutkauskas, piano 
Xavier Inchausti, violin 
Mariana Atámas, violin 
Leopoldo Maestro, corno 
Fernando Javier Rado, singer
Valeria Atela
Rocio Arbizu, singer
Tomás Alegre, piano
Marcos Monsalvo, flute
Jonathan Vera, piano
Daniela Tabernig, singer
Mariana Carnovali, singer
Gabriel Said, percussion

MOZARTEUM ARGENTINO SCHOLARSHIPS

Susana Agrest, piano
Carolina Agüero Vinuesa, dance
Irene María Amerio, piano
Guillermo Federico Anad, viola
Néstor Andrenacci, choir conducting
José Alberto Araujo, violoncelo
Claudio Barile, flute
Claudio Fernando Baroni, composition
Miguel Ángel Becerra, conducting
Sebastián Beltramini, viola
Esteban Benzecry, composition
Mario Benzecry, conducting
Jorge Bergero, violoncelo
Florencia Bernales Campana, singer
Miguel Ángel Bertero, violin
Nazareno Cácere, trombone
Fernando Caida Greco, violoncelo
Elisabeth Canis, singer
Anahí Carfi, violin
Federico del Castillo, percussion
Carolina Chiappe, violin
María Chinellato, dance
Ana Chumachenco, violin
Nicolás Chumachenco, violin
Iván Citera, piano
Cristian Pablo Cocchiararo, oboe
Sebastián Colombo / María Fernanda Núñez, piano
Silvina Cortés, dance
Marcelo Costas, fagot
Eduardo Delgado, piano
Martín Rodrigo Diez, percussion
Natalia Dorfman, composition
Alejandro Elijovich, violin
Miguel Ángel Estrella, piano
Luciana Fernunson, flute
Marcela Fiorillo, piano
Cecilia Fracchia, piano
Darío Alejandro Franconi, dance
Andrés Gabetta, violin
Sol Gabetta, violoncelo
Gerardo Gandini, piano
Myrian Gandarillas, violin
Néstor José Garrote, oboe
Miguel Ángel Gilardi, conducting
Nelson Javier Goerner, piano
Bárbara Graham, viola
Emiliano Greizerstein, conducting
Grupo Canto Coral/Néstor Andrenacci, choir conducting
Nury Griselda Guarnaschelli, trompa
Juan M. A. Herrera, conducting
Carlos Jaimes, oboe
Francisco Kröpfl, electroacoustic music
Karin Lechner, piano
Silvia Lester, piano
Daniel Levy, piano
Javier Logioia Orbe, conducting
Pablo López, dance
Ariel López Saldivar, guitar
Carolina Mancuso, dance
Andrea Maragno, singer
Horacio Massone, flute
Solange Merdinian, flute
María Cecilia Mones Ruiz, dance
Jorge Caldelari, violin
Nelson Leonardo Montero, clarinet
María Cecilia Muñoz, flute
Juan Muruaga, singer
Familia Nardi, choir
Silvia Natiello, piano
Alexander Panizza, piano
Paralelo 33º, percussion
Alejandra Paredes, dance
Jorge Luis Parodi, piano
Héctor Oscar Pele, piano
Paula Peluso, piano
Eduardo Félix Peroni, viola
Emilio Peroni, piano
Gustavo Plis Sterenberg, conducting
Esteban Prentki, violin
Carlos Puyol, violoncelo
Enrique Ricci, piano
Daniel Rivera, piano
Cecilia Roco Fornari, órgano
Abraham Rojze, violin
María Virginia Rolfo, clave
Alba Rozen, piano
Liliana Ruggiero, singer
Alejandro Rutkauskas, violin
Roberto Leonardo Rutkauskas, violin
Iván Rutkauskas, piano
Gabriel Sánchez, guitar
Guillermo Alberto Sánchez, clarinet
Patricio Sánchez Tasisto, viola
Alejandro Sanguinetti, percussion
Sandro Jaime Santander, conducting
Luis Salva, violin
Natalia Silipo, oboe
María Isabel Siewers, guitar
Susana Inés Spitalnik, piano
Ezequiel Spucches, piano
Oscar Strasnoy, conducting
Graciela Svidky de García, violoncelo
Tomás Tichauer, viola
Andrés Tolcachir, conducting
Antonio Gustavo Tozzo, dance
Alberto Trimeliti, piano
Mariano Vales, conducting
Leandro H. Valiente, conducting
Eduardo Vasallo, violoncelo
José María Vázquez, dance
Oscar Vetre, piano
Alejandro Vila, fagot
Raúl Vily, scenery
Soledad Yaya Aguilar, arpa
Daniel Zisman, violin
Alejo Pérez Pouillieux, conducting
Santiago Pusso, conducting
Maia Perduca, flute
Sebastián Modarelli, composition
Nahuel Sebastián Rodrigo Bauzá, violin
Xavier Inchausti, violin
Romina Julieta Oviedo Perez, viola
Jorge Sad, composition
Cecilia Maragno, oboe
Matías Giuliani, composition
Rocío Arbizu, singer
Eduardo Moguillansky, conducting
Santiago Díez, composition
Matías Giuliani, composition
Mariano Molina, composition
Sofía Cativa, violin
Mariana Carnovali, singer
Mariana Atamas, violin
Leopoldo Maestro, corno
Valeria Atela
Tomás Alegre, piano
Marcos Monsalvo, flute
Jonathan Vera, piano
Daniela Tabernig, singer
Amarilis Rutkauskas, violin   
Federico Abiuso, conducting
Fernando Rado, singer
Orquesta Sinfónica Juvenil Libertador San Martín
Gabriel Said, percussion
Gabriela P. González Czerednikov, harp (anonymous donor)
Tomás Nessi, piano
Juan Ignacio Emme, cello
Lucía Luque, violin
Mariano Chiacchiarini, conductor
Xavier Inchausti, violin
Elio Coria, piano
Jeremías Petruf, violin
Ezequiel Martín Silbestein, conductor
Eliana Waldemayer, cello.
Pablo Alberto Griggio, violin
Amalia Perez, flute

FONDO DE BECAS

Fondo de Becas 2014/2013
Patronage Law - Buenos Aires City Government

Category 1: Felipe Devicenzi, doublé bass - Alexis González, trombone - Ezequiel González, singer - Roberto Gutiérrez, clarinet - Helena Martínez D´Auro, piano - Tomás Melani, singer-  Marina Munilla, oboe, English horn - Ramiro Roballos, conductor - Federico Salas, oboe - Florencia Travaglianti, piano

Category  2:  Alan Benavídez, Neuquén, doublé bass - Liz Malén Cardoso, Rosario, harp - Emilio Chavesta, Córdoba, piano -  Lucas De Simone Tivani, San Juan, guitar - Franco Moroso, Córdoba, percussion - Luciano Perino, Rosario, composition - Pamela Priolo, Córdoba,  fute - Rodrigo Recio Tejada, San Juan, flute - María Belén Rivarola, Rosario, snger - Benjamín Vilte, Córdoba, clarinet

Category 3: Elio Coria, piano - Tomás García Azcárate, piano - Pablo Griggio, violin - Florencia Jaurena, flute - Juan Martín Miceli, conductor  - Alejandro Nogueira Cattáneo, harpsichord - Fernando Palomeque, piano - Alma Quiroga, violin - Alejandro Sarmentero, piano - Jeremías Sergiani Velázquez, violin


Fondo de Becas 2013/2012
Patronage Law - Buenos Aires City Government

Category 1
: Julián Camps, piano - Elizabeth Cueli, clarinet - Natalio González Petrich, piano – César Martini, marimba & vibraphone - Elías Ongay, singer - Orquesta de Cámara Juvenil de Buenos Aires - Cecilia Pastawski, Singer - Rodrigo Tavera, piano - Alina Traine, harp - Juan Ignacio Ufor Sabogal, piano

Category 2 : Ana María Bertrán, conductor - Yanina Bolognese, piano - Liz Malén Cardoso, harp - Cristina Chiappero, cello - María Trinidad Gutiérrez, flute - Florencia Guzmán Olivera, bassoon - Roy David Pulleu Llermanos, Singer - María Juliana Sivila, clarinet - Jonatan Oliver Vera, piano - Martín Zapata, saxophone

Category 3: Elio Coria, piano - Federico De Michelis, singer - Xavier Inchausti, violin - Florencia Jaurena, flute -. Tomás Nessi, piano - Alejandro Nogueira Cattáneo, harpsichord - Alma Quiroga, violin - Alejandro Sarmentero, piano - Jeremías Sergiani Velázquez, violin


Fondo de Becas 2012/11
Patronage Law - Buenos Aires City Government

Category 1
: Jazmín Tiscornia, piano - Mariano Fraga, guitar - Federico Gianera, cello - Victoria Gianera. piano - Sofía Kujta, clarinet - César Martini, marimba & vibraphone  - Alex Nante, composition - Fernando Palomeque, piano - Natalia Salinas, conductor - Gabriel Romero, flute

Category 2:  Alfonso Bekes, guitar - Denise Boudot, clarinet - Gustavo Di Giannantonio, violin -  César Fortete, piano - Felipe Martini, harp - Mariana Pechuán Capra, piano - Romina Pizarro, harpsichord - Alicia Pouzo, conductor - Rodrigo Recio Tejada, flute - Leonardo Rosales, saxophone

Category 3: Juan Mercedes, conductor - Alejandro Nogueira, harpsichord - Amalia Pérez, flute - Jeremías Sergiani Velazquez, violin - Natalia Suriano, piano


Fondo de Becas 2011/10
Patronage Law - Buenos Aires City Government

Category 1: Tamara Pepe, singer - Mercedes Ximena Gancedo, singer - Luis Santiago Belforte, conductor - Pedro Vercesi, conductor - Emmanuel Sultani Eliécer, guitar - Orquesta Libertador Gral. San Martín - Tomás Alegre, piano - Violeta Nigro Giunta, piano - Katia Blejer, violin – Iván Rutkauskas, piano

Category 2 : María  Belén Rivarola, singer (Santa Fe) - Juan Stiza, composition (Rosario) - Matias Armando Bustafán, choir conductor (Entre Rios) - Alicia Pouzo, conductor (Tandil) - Nicolás Rodrigo Ojeda, flute  (Mendoza) - Agustín Nazzetta, clasic guitar  (Río Negro) - Carlos Alberto Vargas, percussion  (Jujuy) - Franco Matías De Angeli, piano (Mar del Plata) - Jonatan Oliver, Vera Vera, piano (Rio Negro) - Maximiliano Emmanuel Zelaya Cardozo, violin (Tucumán)

Category 3 : Eloy Fernandez Rojas, clarinet  - Leopoldo Lucio Maestro, French horn - Federico Victor Sardella, conductor -  Juan Marcelo Balat, piano  - Xavier Inchausti, violin

Up